En Son Yayınlananlar:

27 Nisan 2013 Cumartesi

Dünyanın Ucundaki Fener / The Light At The Edge Of The World

 Filmin Yönetmeni Kevin Billington
Yapım Yılı 1971 – Macera
Ülke Liechtenstein
Dil Türkçe Dublaj
Senaryo yazarı Jules Verne, Tom Rowe
Yayınlanan Tarih 01 Şubat 1973
Başrol Oyuncuları Kirk Douglas, Yul Brynner, Fernando Rey, Jean-claude Drouot, Samantha EggarÇocukluğumun Unutulmaz Filmi Dünyanın Ucundaki Fener;
Dünyanın Ucundaki Fener 1971 ABD, Lihtenştayn, İspanya ortak yapımı macera gerilim filmidir. Özgün adı The Light at the Edge of the World dür.

Senaryosunu Fransız yazar Jules Verne'in ölümünden hemen sonra yayınlanan 1905 tarihli aynı adlı romanından (Fr:Le Phare du Bout du Monde) Tom Rowe'un uyarlayarak yazdığı filmi Kevin Billington yönetmiştir. Başlıca rollerinde Kirk Douglas, Yul Brynner, Samantha Eggar, Fernando Rey, Jean-Claude Drouot ve Renato Salvatori oynamışlardır. Kirk Douglas aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiştir. Filmin müzikleri Piero Piccioni'ye aittir.

1865 yılında Güney Amerika kıtasının en uç köşesindeki Horn Burnu'nda ıssız kayalık bir adada bulunan deniz feneri korsanlar tarafından ele geçirilir. Fener ışıklarının yerini değiştirerek gelip geçen yolcu gemilerini kayalara oturtup batırmaya sonra da yağmalamaya çalışan korsanlarla, hayatta kalan fener bekçisi (Kirk Douglas) arasındaki ölümüne mücadelenin konu edildiği bu macera filminin çekimleri İspanya'da gerçekleştirilmiştir.
 
Hatırı sayılır büyüklükteki bütçesine, prestijli stüdyoların desteğine, çekimlerin gerçekleştirildiği egzotik mekanlara ve ünlü Hollywood yıldızlarının varlığına rağmen film gişede başarısızlığa uğradı. Bunun nedenleri arasında şiddet unsurları içeren filmin sansür kurulundan istenilen derecelendirmeyi alamayıp hedef kitlesine ulaşamaması, sansürü aşabilmek için yapımcıların kurguda çok sayıda bölümü çıkarmaları ve bunun sonucunda filmin bütünlüğünün ve akıcılığının bozulması, senaryonun zayıflığı, yavan diyaloglar ve filmin tanıtımının yeterince yapılamamış olması, pazarlama taktiklerindeki hatalar son olarak da Piero Piccioni'nin olağanüstü müziğine filmde çok az yer verilmiş olması sayılabilir. Bunlara tanıtım yazılarının estetikten yoksun oluşunu da ekleyenler vardır.
The Light At The Edge Of The World , Dünyanın Ucundaki Fener
(Türkçe Dublaj Tek Part Full izle) 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...