En Son Yayınlananlar:

Seri Filmler

 

Blair Witch Project Serisi


Blair Witch Project (1999)
Filmin Yönetmeni: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Filmin Türü: Korku, Gerilim, Gizem
IMDB Puanı: 6.3
Yapım Yılı: 1999
Ülke: ABD
Yayınlanan Tarih: 1 Ekim 1999
Senaryo yazarı: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Başrol Oyuncuları: Heather Donahue, Joshua Leonard, Michael C. Williams, Bob Griffin, Jim King, Sandra Sánchez, Ed Swanson, Patricia DeCou, Mark Mason, Jackie Hallex


“The Blair Witch Project”i farklı kılan en temel özelliklerinin başında bu filmin yapım sürecinin perdeye aynen yansıması gelir. Filmin açılış sahnesinde yer alan bir tanıtım kartından 1994 Ekim ayında gençlerden oluşan üç kişilik bir film ekibinin Maryland’deki Black Hills Ormanlarında zorlu bir yolculuğa çıktığını öğreniriz. Amaçları yörede dilden dile dolaşan Blair Cadısı efsanesini konu alan bir belgesel çekmektir.

 
Üç kişilik ekipten bir daha hiç haber alınamaz. Ancak aradan bir yıl geçtikten sonra onların çektiği birtakım görüntüleri içeren malzemeler bulunur. Ormanda bulunan görüntü malzemesinin kurgulanmış versiyonu izlediğimiz filmin kendisini oluşturur. Filmin hemen başında seyirciye verilen bu bilgiler, daha ilk andan itibaren seyirciler üzerinde tedirgin edici bir etki yapar. Ormanda birşeylerin yolunda gitmediği bellidir ve seyircinin tedirginliği böylelikle daha en başta garanti altına alınmıştır…

 
Sundance Film Festivalinin açılışında ilk gösterimi yapılan film, korku filmlerinin genel izleyici kitlesine kimi zaman yayan ve yetersiz gelebilecek bir yapı taşıyor olsa da, etkinliği o denli yüksek ve yapım biçimi yönünden o denli başarılı ki, yalnızca bu yönleriyle bile yakın gelecekte korku filmlerinde kült film statüsüne gelebilecek özelliklere sahip…

Elindeki malzemeyi ürkütücü bir korku filmi kalıpları içinde sunarken olağanüstü yaratıcı yenilikler getirdiği gözlenen ‘The Blair Witch Project’, insanların karanlıktan ve geceleri ortaya çıkan ‘şeylerden’ çekinmesi yönündeki evrensel korkuya son derece zekice düzenlenmiş modern yaklaşımlar da getiren bir çalışma…

FRAGMAN


Blair Witch Project (1999)
Türkçe Dublaj Tek Parça Full izle 


 Blair Witch Project II
Blair Witch 2: Book Of Shadows
Orjinal İsim: Blair Witch 2: Book Of Shadows
Vizyon Tarihi
Yönetmen:
Daniel Myrick, Eduardo Sanchez
Oyuncular:
Heather Donahue, Joshua Leonard, Jim King
Tür: Korku

Beş kişinin tarafından izlenen karmaşık yolu takip eden ve “The Blair Witch Project” üzerine oturtulan “Gölgelerin Dili: Blair Cadısı 2″, hayal ve gerçeği ayıran çizginin belirsizleştiği ve hatta belki de tamamen kaybolduğu karanlık ve tehlikeli bir yerde yolculuğa çıkıyor. Filmin kahramanları kendilerini, doğa üstü güçlere mi yoksa insani birşeylere mi dayandığı belli olmayan ürkütücü bir belirsizlik yaratan byükü bir kötülüğün girdabına kaptırdıkça kişisel algılar gittikçe daha güvenilmez hale geliyor.


“Gölgelerin Dili: Blair Cadısı 2″ filminde kurbanlarımız Maryland’in uğursuz Black Hills bölgesine, Kasım 1999′da işlenen bir dizi korkunç cinayeti çözmek üzere giderler. “The Blair Witch Project”in doğuşu, medyanın filmin belgesel stili ve doğaüstü bir efsaneye dair yarattığı aldatmacayla pekişerek, hayranların ve meraklı kişilerin filmin gerçek hayatta varolan seti Burkittsville, Maryland’e akın etmesine neden olur.

Jeff (Jeffrey Donovan), akıl hastanesinden yeni çıkmış biridir. Blair Cadısı’na dair güçlü saplantısını bir işe çevirmiştir ve gençleri cadının sık sık bulunduğu Burkkittsville’in Black Hills yöresine olan bir tura katılmak üzere ayartır. Jeff’in müşterileri, kendilerinin de anlamadığı sebeplerden dolayı filme karşı saplantıdır.
 

Bir Wiccan olan Erica (Erica Leershen), filmin onun gibi Wiccan olan arkadaşlarını kötü şekilde sunduğunu düşünse de kendini Blair Cadısı mitolojisine kaptırmıştır. Üniversitede master eğitimi gören Tristen (Tristen Skyler) ve Stephen (Stephen Barker Turner) Blair Cadısı hakkında bir kitap yazmaktadır fakat hikayenin dayandığı temele tamamen karşı çıkmaktadırlar. Folklorist Tristen, konunun bir gerçeklik payı taşıması gerektiğini savunurken, Stephen ise bunun bir ders kitabı konuusu olan “toplu histeri” olduğu üzerinde durmaktadır. Grubu tamamlayan kişi, güçlü psişik güçleriyle sert ve şeytani biri olan Kim’dir. (Kim Director).


Blair Cadısı’ yla ilgili bilinen en uğursuz mekanlardan birinde, garip ve afallatıcı bir gece geçirdikten sonra, beş kampçı bir yıkım sahnesine uyanırlar ve uyuduklarına dair hiç bir şey hatırlamazlar. Neler olup bittiğini anlamak için olanları biraraya getirmek üzere Jeff’in terk edilmiş ambarına giderler. Ancak Jeff’in önderliğinde çürük asma köprüden geçerler ve havlayan köpekler eşliğinde metal kapının kilidini açarlar. Artık biraz önce terkettikleri ormandan daha tehlikeli bir yere girmektedirler. İçeride, karışmış kafaları kadar gerçek olan bir kabusa düştüklerini anlarlar. Efsane gerçeğe dönüşmeye başlar. Artık çok geçtir. Ormanı terk ettiklerinde yalnız olmadıklarını anlarlar.

FRAGMAN Blair Witch Project II
(Türkçe Altyazılı Tek Parça Full izle) 

Nymphomaniac SerisiNymphomaniac / İtiraf 
Vol 1 & Vol 2
Yönetmen : Lars von Trier
Senaryo : Lars von Trier
Yapım yılı : 2013
Tür: Dram, Psikolojik
Ülke : Danimarka
IMDb : 7.1
Oyuncular : Charlotte Gainsbourg,
Stellan Starsgard, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Christian Slater, Uma Thurman

+18
Yazı rahatsız edici içerik ve görsel içerebilir.Mutlu sonları, neşeli sofraları, çınlayan kahkahaları pek sevmeyen; bizlere hayatın ve insanın karanlık, irin dolu, karmaşık, gölgede kalan yanlarını anlatmayı tercih eden Lars von Trier; Melancholia ve Antichrist'tan sonra '' depresyon üçlemesi'' nin son ayağı olan Nympomaniac' ı iki film halinde sinema tarihine ekledi. Dünyada pek çok tartışmaya neden olan bu filmden bahsetmek istiyorum biraz...

Lars von Trier, çizgisini bozmayarak; yine izleyiciyi rahatsız eden, kendi iç dünyasının kuyularından aşağı bakmaya zorlayan, kendi aylarının karanlık yüzlerinde ne olduğunu merak ettiren ve bolca düşündüren bir eser yaratmış.''Nymphomaniac'' uzunluğundan dolayı vol 1 ve vol 2 şeklinde iki film olarak sunuldu. Ben iki filmin üst üste izlenmesini tavsiye ederim zaten bütün zorlayıcılığına rağmen akıyor gidiyor.

''Nemfomani '' psikolojik bir rahatsızlık; hiperseksüalite bozukluğu gösteren kadınlar için kullanılıyor. ''Nemfoman'' ise bu rahatsızlıktan muzdarip bireyin sıfatı...Hikayemizin ana kahramanı Joe bir nemfoman.
Açılış sahnesinde onu yerde ölesiye dayak yemiş perişan yatarken görüyoruz; Rammstein' in '' Führe mich/ bana yol göster '' i eşliğinde. Diğer ana karakterimiz, ellilerinde bir erkek olan Seligman. Joe'yu yaralı halde buluyor ve iyileşmesi için evine götürüyor.

Epizodlar halinde anlatılan hikaye; nemfoman Joe' nun bütün hayatını o gece aseksüel bir entelektüel olan Seligman' a metaforlar üzerinden başlayarak anlatması üzerinden kurgulanmış.

Yüzlerce erkekle kendi rızasıyla yatmış bir kadın, bakir bir entelektüel karşısında günah çıkarıyor gibi biraz.
Joe kendisini dişil gücüyle erkekleri manipule etmiş bir ''kötü'' olarak tanımlıyor ve Seligman' da mutlak kötü ya da mutlak iyi olamayacağını savunuyor.

Bundan sonra Joe' nun çocukluğundan başlayarak cinselliğini keşfedişine, bekaretini kaybedişine, aile ilişkilerine, arkadaşlarına, birbiri ardına mekanik ve duygusuz sevişmeler yaşadığı erkeklere, bu erkeklerin her birini ''ilk orgazmımı seninle yaşadım'' diye kandırışına ve bu durumla pek eğlenişine tanıklık ediyoruz.

Zaman zaman çok zorlayıcı olabilen bir yolculuk bu. Joe her ne kadar kendisini sadece hazzın peşinde bir insan olarak tanımlasa, hiçbir duygusal açlığının olmadığını savunsa da düşünüyoruz: gerçekten öyle mi?

Annesinin ilgisizliğinin, babasıyla sohbetlerinde hep dinleyici konumunda olmasının etkisi var mı? Çok daha sonradan büyük aşk yaşayacağı Jerome ile yaşadığı ilk cinsel birlikteliğinin duygusuzluğuna, deneyimin sakilliğine bir tepki olabilir mi bu durumu?Film boyunca kendi içimizde toplumun iki yüzlülüğünü; erkek ve kadına farklı tutumunu, doğumu, ölümü, aile kurumunu, seksi, seksin her birey için apayrı anlamlara gelebildiğini, sığındığımız güvenli korunakların gerçekten güvenli olup olmadığını sorgulayıp duruyoruz.

İnsanın en temel içgüdülerinden olan cinselliğin sınırları ekranda zorlanırken bizler de kendi içsel sınırlarımızı zorluyoruz; empati yetimiz nereye kadar? Sado-mazo ilişkileri anlayabilir miyiz? Eşine yetemediği için başka erkeklere gitmesini öneren bir erkeğin acısını, çaresizliğini içselleştirebilir miyiz? Sevdiği adamın yüzünde gördüğü acıya rağmen gidebilen, başkalarıyla seks yapabilen bir kadın içimizi ne kadar burabilir? Bir pedofile bile acıyabilir miyiz? Gözlerimizi yummadan ne kadar bakabiliriz sertin de serti sahnelere?Film için ''porno '' eleştirileri yapılmasına rağmen, bence alakasız bir tespit bu. Bol bol seks sahnesi gördüğümüz doğru ancak bu sahnelerin ''uyarıcı'' olmaktan fersah fersah uzakta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Herkes izlediği bir filmden, okuduğu bir kitaptan kendine göre bir mesaj çıkarır. Eserin vurucu bir cümlesi ya da sahnesi aklına kazınır.

Benim için Lars von Trier' in zaman zaman ucuz popülizme kaçabilen entelektüel metaforları, fazlaca ağır ve üzücü olabilen seks sahneleri, ucundan azıcık feminizm sosu, Jerome' un acısı ya da Uma Thurman' ın muazzam oynadığı eğlenceli sahnesi o ''vurucu mesaj'' olmadı. Çocukluk arkadaşı B.'nin Joe' nun kulağına fısıldadığı bir cümle yüreğimde yankı buldu.

Mutlaka izlenmesini tavsiye ettiğim filmden hatıramda kalan cümle:
''sevişmenin tadı tuzu aşkta ''...

Yazı:
Aurea Lux


Fragman:

Nymphomaniac Vol.1 / İtiraf  Bölüm 1
(Türkçe Altyazılı Tek Parça Full izle)


Nymphomaniac Vol.2 / İtiraf  Bölüm 2
(Türkçe Altyazılı Tek Parça Full izle)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...