En Son Yayınlananlar:

Korku-Gerilim

 

Perfume: The Story of a Murderer , Koku: Bir Katilin Hikayesi

Koku: Bir Katilin Hikayesi
IMDB Puanı: 7.5
Yönetmen Adı:Tom Tykwer
Yapım Yılı:2006
Ülke: Fransa , İspanya , Almanya
Tür:Dram , Gerilim
Gösterim Tarihi:16 Şubat 2007
Oyuncular:
Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman


  Seri Katiller ve Sinemadaki Yansımaları [bknz.] isimli kapsamlı incelememizin içinde var olan bazı film tanıtımlarını ayrıca yayınlıyoruz. İncelemenin içinde sadece tanıtılar ve esinlenilen seri katil profilleri varken, burada filmi izleme şansınız da olacak...

Grenouille, kokulara karşı inanılmaz bir duyarlılığı olan ama bunun haricinde hiçbir duyusunun gelişmemiş olduğu, çok ilginç bir adamdır. İstediği kokuları elde edebilmek için her türlü çılgınlığı yapmaya hazırdır; cinayet işlemek de dahil... 


Az da olsa koku salan herşeyin ve herkesin kokusunu alabilen bu sıradışı ve dahi karakter, birgün kendi kokusunun olmadığını anladığında hayatının tüm anlamını yitirir. 

Bu 'hayati' önemdeki eksikliğini giderebilmenin tek yolunun, kendisine insanmış izlenimi verebilecek kokular üretip sürmesi olduğunu düşünür. İnsan kokuları yaratabilmek için de insanlara ihtiyacı vardır. 


 Toplum içinde varolabilmenin tek yolunu bu şekilde tanımlayabilen bir adamın, sonu inanılmaz bir trajediye giden öyküsü, Patrick Süskind'in yayınlandığında çok uzun süre çok satanlar listesinde yer alan kitabından beyazperdeye aktarıldı. Yönetmense Koş Lola Koş ve Cennet filmlerinin de yönetmeni olan Tom Tykwer. Filmin, Avrupa Sinama standartları düşünüldüğünde oldukça yüksek bir bütçeyle çekildiğini de belirtelim.

FRAGMAN
Perfume: The Story of a Murderer , Koku: Bir Katilin Hikayesi
(Türkçe altyazılı Tek Parça Full izle)

 

Henry: Portrait of a Serial Killer - Henry: Bir Seri Katilin Portresi

  
Henry: Bir Seri Katilin Portresi
Özgün adı Henry: Portrait of a Serial Killer
 Yıl: 1986 
Ülke: ABD
Tür: Gerilim, Suç
 Yönetmen: John McNaughton
Oyuncular:  
Michael Rooker, Tom Towles, Tracy Arnold
IMDb: 7,1/10

  Seri Katiller ve Sinemadaki Yansımaları [bknz.] isimli kapsamlı incelememizin içinde var olan bazı film tanıtımlarını ayrıca yayınlıyoruz. İncelemenin içinde sadece tanıtılar ve esinlenilen seri katil profilleri varken, burada filmi izleme şansınız da olacak..

Bu bağımsız filmin yönetmeni John McNaughton aynı zamanda filmin yapımcılarından biridir ve Richard Fire'la birlikte senaryoyu da yazmış hatta filmin müziğine de katkıda bulunmuştur. 

Filmin yıldız oyuncuları yoktur, çoğunlukla az tanınmış veya tanınmamış oyuncularla çekilmiştir. Başlıca rollerinde Michael Rooker, Tom Towles ve Tracy Arnold oynamışlardır. Michael Rooker'ın ilk sinema filmidir.


Sadece adına bakıldığında ucuz bir slasher filmi izlenimi verse de, aslında film şimdiye kadar çevrilmiş en dehşet verici seri katil filmlerinden biridir. 


Öncelikle film gerçekte bir seri katil olan ve 2001 yılında cezasını çekmekte olduğu hapishanede ölen Henry Lee Lucas'ın soğukkanlı itiraflarına dayanmaktadır. Ayrıca diğer birçok slasher film gibi özel efektlere fazlaca baş vurulmaz ve katilin kimliği filmin en sonunda ortaya çıkmaz, o katil sıradan gibi gözüken gündelik yaşantısıyla başından beri seyirciyle birliktedir. 


Zaten filmi asıl ürkütücü ve rahatsız edici yapan da bu olağanüstü gerçeklilik duygusudur. Ayrıca film Amerika'nın yaldızlı görüntüsünün altında bir başka Amerika daha olduğunu gösteren az sayıda gerçekçi filmlerden biridir.


Film Henry Lee Lucas adlı bir seri katilin hayatından bir bölümü anlatır. Hapishaneden tanıştıkları ve aynı evi paylaştıkları kendisi gibi psikopat ve uyuşturucu bağımlısı arkadaşı Otis'le birlikte zevk için arka arkaya işledikleri bir dizi cinayet konu edilir. Bu canavarca cinayetleri durmaksızın işlerlerken hiçbir amaçları veya motivasyonları yoktur.


Bu bağımsız film $110,000 gibi düşük bir bütçeyle sadece bir ay gibi kısa bir sürede çekilmişti. ABD derecelendirme dairesi MPAA ile bir türlü mutabakata varılamaması nedeniyle tamamlandığı 1986 yılından 1989'a kadar gösterime verilemedi. 


Ancak o tarihe kadar Chicago Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere birkaç festivalde gösterilebildi. İngiltere'de ise 1993 yılında gösterim izni alabilmiştir. Bu çok tartışma yaratmış film birçok kereler yasaklanmıştır.


Bu korkunç seri katil çiftin tüylerinizi diken diken eden hikayesini 86 yılı şartlarında oldukça başarılı aktaran ve IMDb puanı 7.1/10 olan Henry: Portrait of a Serial Killer filmini, bendeniz oldukça erken bir yaşta izlemiştim. Haliyle hiç unutamadığım filmler arasında yerini aldı.
 
1998 yılında bir devam filmi yapılmıştır. Henry: Portrait of a Serial Killer, Part 2 adındaki bu film ilki kadar ses getirmedi.


FRAGMAN


Henry: Portrait of a Serial Killer - Henry: Bir Seri Katilin Portresi
(Türkçe altyazılı Tek Parça Full izle)

 

Mr. Brooks

 
Yıl: 2007
Ülke: Abd
Yönetmen: Bruce A. Evans
 Senaryo: Bruce A. Evans, Raynold Gideon
 Türler: Gizem, Gerilim, Psikolojik
 Oyuncular:
Kevin Costner, Demi Moore, Dane Cook, Danielle Panabaker, William Hurt
IMDb: 7.3/10
 
 Seri Katiller ve Sinemadaki Yansımaları [bknz.] isimli kapsamlı incelememizin içinde var olan bazı film tanıtımlarını ayrıca yayınlıyoruz. İncelemenin içinde sadece tanıtılar ve esinlenilen seri katil profilleri varken, burada filmi izleme şansınız da olacak..

Sevecen ve ailesine düşkün bir yapısı olan Earl Brooks, aynı zamanda başarılı da bir ticaret adamıdır. Dışarıdan bakıldığında oldukça düzgün ve sıradan bir görüntü veren Brooks'un yaşamı, aslında sadece kendisinin bildiği büyük bir karanlığa sahiptir. 


İçinde ikinci bir kişilik barındıran Brooks, öldürmeye bağımlıdır. Bu korkunç özelliğinin farkında olarak mücadele etmeye çalışırken ikinci kişiliği Marshall, bu mücadeleleri boşa çıkarırcasına tüm varlığıyla yerinde durmaktadır. Üstelik ölümle beslenen varoluşundan son derece memnun, yeni planlar geliştirmektedir.
Bu arada Brooks'un kızı da okuldan eve dönmüştür ve garip davranışlar sergilemektedir. Bir süre sonra kızın okulunda bir cinayet işlendiği öğrenilir. Kızın işlediğine Brooks emindir. Olayın genetik temelli olduğunu düşünür.

Bana kalırsa film aceleci denebilecek bir senaryoyla, çok derin ve gizemli işlenebilecek olan çift kişiliklilik temasını biraz harcamışsa da bütün olarak baktığımızda enteresan bir seri katil filmidir. Filmde Marshall isimli ikinci karakter çok daha gizemli işlenebilir, seyirci çok daha çarpıcı sürprizlerle yerinden sarsılabilirdi. Buna rağmen IMDb puanı 7.4/10 olan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum..


Mr. Brooks (2007) FragmanMr. Brooks , Bay Brooks
(Türkçe Dublaj Tek Parça Full izle)

 

American Psycho , Amerikan Sapığı

 
Amerikan Sapığı
Yapım: ABD
Yıl: 2000
Yönetmen: Mary Harron
Oyuncular: 
Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto 
Tür: Gerilim , Dram , Korku
 IMDb: 7.6 / 10


Seri Katiller ve Sinemadaki Yansımaları [bknz.] isimli kapsamlı incelememizin içinde var olan bazı film tanıtımlarını ayrıca yayınlıyoruz. İncelemenin içinde sadece tanıtılar ve esinlenilen seri katil profilleri varken, burada filmi izleme şansınız da olacak..

Filmde aileden zengin, çok iyi okullarda okumuş yakışıklı ve saplantılı şekilde kendine aşık bir Wall Street broker'ı olan  Patrick Bateman'ın işlediği cinayetler anlatılır. 


80'li yılların Newyork'unu konu alan filmde, Christian Bale'in başarıyla canlandırdığı sapık karakterin yanı sıra, filmin özünde; baş karakterin yaşadığı çevrenin, ne kadar sapıkça ve saplantılı dengeler üzerine kurulu olduğu da konu alınır. Amerikan rüyası denilen A plus Newyork hayatına mensup karakterlerin, ne kadar tatmin olmaz, doymak bilmez, ölümüne rekabetçi ve yapmacık hayat tarzları sürdükleri, hatta her birinin adeta sapık potansiyeli olan tüketim toplumu insanları olduğu da anlatılır.

Amerikan Sapığı (2000)


Bu  sosyal saptamalarla seyirciye "Kim gerçek sapık.? İnsanları delirten acaba sistem mi.?" gibi sorular sormaya yönelten Amerikan Sapığı sizlere tavsiye edebileceğim seri katil temalı filmler arasında başta gelenlerden...

Filmdeki oyunculuk performansıyla Christian Bale "Chlotrudis Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü almış ayrıca film "Chlotrudis En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü"ne de layık görülmüştür.


Yazı: OvErUyUz

Amerikan Sapığı (2000) Fragman
 


American Psycho , Amerikan Sapığı
(Türkçe Dublaj Tek Parça Full izle) 

Not:Filmin bazı yerlerinde ses senkronizasyonu problemi olsada sonradan düzeliyor..


 

Cabin In The Woods , Dehşet Kapanı

 

Dehşet Kapanı
Yıl: 2011
Ülke: ABD
IMDB Puanı: 7.6/10
Tür: Korku, Gerilim
Yönetmen: Drew Goddard
Senaryo: Joss Whedon
Oyuncular: Kristen Connolly,
Chris Hemsworth, Anna Hutchison,
Fran Kranz
Müzik: Vassy, Switchfoot
Süre: 95 dakika


" Şu da istatiksel bir gerçektir ki, arabasında nargile taşıyan birisini polisler asla çevirmez. Niçin mi? Çünkü bu adamdan korkarlar. Onun daha ileri görüşlü olduğunu, kendi mantığı ile onları köşeye sıkıştıracağını bilirler..."
 
Yazıya filmin en eğlenceli karakteri olan Marty’nin (Fran Kranz) komik bir repliğiyle başlarken, hemen şunu ifade edeyim ki, bu filmde Scream, Cabin Fever,  Evil Dead, Dawn of The Dead, The Hunger Games, Saw, Zombieland ve hatta The Cube filmlerini bir arada harmanlanmış olarak bulacaksınız...


Filmin fragmanında da vurgu yapıldığı üzere, karşımızda birkaç değişik karakterde gencin, hep birlikte tatile çıkarak, sırayla öldükleri, klişe bir senaryo var gibi dursa da, aslında hiç de öyle değil...

Oldukça sıradan ve bilindik bir senaryoyla başlayan film, geliştikçe, tanrısal öğelerle, hatta "ateistik"  denebilecek cüretkarlık da göstererek, bugüne kadar izlediğiniz bütün korku karakterlerini size sunuyor. Adeta tüm ekranı kana bulayarak, izleyicinin her zaman istediği kan, şiddet ve aksiyon öğeleriyle, biraz da dalga geçiyor.


Beş arkadaş ormandaki gizemli kulübeye geldiklerinde, keyifsiz olucağını sadece bizim bildiğimiz, keyifli bir tatil yapacaklarını sanmaktadır. Oysa onlar tanrılar için düzenlenmiş bir kurban töreninin parçasıdırlar. Ve bu tören öylesine şiddetli olacaktır ki, internette bir yorumcu şöyle söylemiş "Tanrılar bize bu kadar öfkeli midir ki insanoğlundan böyle bir rüşvet alırlar" 


Daha önce çok satan işler çıkartan ünlü senaryo yazarları Joss Whedon ve Drew Goddard’ın Dehşet Kapanı, korku filmlerine bambaşka bir yaklaşım ile seyircilere heyecan ve sürprizlerle dolu bir korku şöleni sunuyor.
 

Herşeyden önemlisi, filmin sonuna kadar çeşitli süprizlerle karşılaşacak ve sonunda ise yine benzer bir şok yaşayarak filmi farklı bir korku filmi olarak beyninize kazıyacaksınız. Açıkcası bu film için son söz olarak "iyi seyirler" demek biraz tuhafıma gidiyor. Filmin korku filmi karakterlerini aşağılayıcı ironik denebilecek tavrı nedeniyle, korku filmi sevenlerinde, sevmeyenlerinde iyi vakit geçireceğini düşünüyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazı: aslimaniac


FRAGMANCabin In The Woods , Dehşet Kapanı
(Türkçe Dublaj Tek Parça Full İzle)


 

Deccal, Antichrist


Deccal, Antichrist
Filmin Yönetmeni: Lars von Trier
Filmin Türü: Dram, Psikolojik, Gerilim, Korku
IMDB Puanı: 6.6
Yapım Yılı: 2009
Ülke: Danimarka, Almanya, Fransa, İsveç, İtalya, Polanya
Yayınlanan Tarih: 11 Haziran 2010
Senaryo yazarı: Lars von Trier
Başrol Oyuncuları: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg, Storm Acheche Sahlstrøm
+18 ögeler içermektedir

   Kısa birlikteliğimizde şarap için yollara düştük, birkaç etkileyici kişiliğin biyografisini izledik, dağlarda cowboy olduk, dünyanın ucundaki fenere kadar gittik. Korku gerilim türünde tüylerimizi diken diken ettik ama hemen korkusuz süper kahramanların dünyasına daldık ve toparlandık.

   Şimdi ciddi birşeyler konuşmanın zamanı geldi. Öncelikle çocukları, tutucuları, depresifleri ve panikatakları ekran başından uzaklaştıralım. İnanın sizlere tanıtacağım filmi izledikten sonra psikolojinizi bir süper kahraman bile kurtaramaz.

   Bakın yönetmeni filmi için ne demiş;
“Antichrist için, hiçbir özürüm yok. Tam tersine benim kariyerimin en önemli yapıtı olduğuna dair kesin bir inancım var.” Lars Von Trier


   Cannes ödül töreninde küçümsenmeyecek kadar kalabalık bir grup tarafından yuhalanarak tepki gösterilen, Ekümenik Jürisi tarafından ‘Kadın düşmanı’ yaftası koyularak ahlaki değerlere aykırı bulunan, olayların ardından Trier’in kendisini dünyanın en büyük yönetmeni ilan ettiği skandallarla dolu bir trajedi Antichrist. Filmlerinde kasvet ve rahatsız edicilik unsurlarının tavan yaptığı bir yönetmenin psikolojisi bozukken çektiği (kendi itirafı) ruh daraltıcı, zorlayıcı ve hepsinden öte sert bir film.

Sahici bir delilikle karşı karşıyayız. Mainstream korku filmlerindeki gibi yapmacık değil, Ken Russel’da, zaman zaman Hitchcock’ta gördüğümüz sahici bir delilikle…” Anne Thompson/Time
 

   Çok ama çok rahatsız edici bir filmden bahsediyorum.Rahatsızlık verici bir başlangıçla anında sizleri allak bullak edecek ve bitene kadar kafanızı çok ciddi bir şekilde karıştıracak. Bir site yazarı EsKO'nun değişiyle "İzlemesi gerçekten çok zor bir film, ama sinemayı seven ve anladığını iddia eden herkesin izlemesi gereken bir film. Dogville’den çok daha hırpalayıcı, şoke edici ve sersemletici bir film. Ama sonunda “iyi ki sinema var diyeceğiniz” filmlerden…"


   Film başlar başlamaz insan oğlunun en narin yanına dokunuveriyor. Sizleri toplum gözünde yasal evli bir çift de olsa, seksüel bir zaafiyet anı nedeniyle, emekleme çağında masum ve korunmasız bir bebeğin acı akibetiyle yüzleştiriyor.

   Bu korkunç olay sonrasında darmadağın olan film karekterleri, seyirciyi de kendileriyle birlikte psikolojik bir gerilimin içine sürüklüyor.

   Cenaze sonrasında kadın atipik bir yas dönemi içine girer. Panik ataklarla doruk noktasına çıkan bu dönemde, psikoterapist olan kocası ona yardım etmeye çalışır. Karısının korkuları üzerine çalışmaya başlayan adam, onu korkuları ile  yüzleşeceği dağ kulübelerine götürür. Gerçekte onu korkutanın ne olduğunu bulmaya çalışması, gözden kaçan karanlık bir sırrı aydınlatacaktır…


   Bakın Eksisinema'dan Ahmet Tuğcu nasıl yorumlamış;
"Tabii bazı temel sorular var, cevap aranan…
Mesela, “Kadını şeytanileştiren kendi doğası mı, yoksa erkeğin ihmalkâr ve kibirli tavırları mı?
Veyahut “Kötülüğün kaynağı kadın ve doğa mıdır?”
İyilik, kötülük, suç, ceza, intikam, vicdan azabı, annelik gibi birçok kavramı içeren bir hikâyeye sahip olan Antichrist, korku filmi kategorisinde gözükmesine rağmen klasik korku türünden tamamen ayrı şekilde değerlendirilmeli. Film içinde, korkudan ziyade ürperti ve gerçekleri öğrendiğinde yaşadığın gerilim hâkim oluyor sadece. Bu gerilim, filmin gerçekçiliğinin de etkisiyle seyirciyi günlerce hazmetmekte zorlayabilecek bir potansiyele sahip. Muhteşem bir görüntü yönetmenliğinin sergilendiği, oyunculukların (ki yalnızca iki oyuncu var) zirve yaptığı sansasyonel filmde, şiddet ve cinselliğin dozajı da rahatsız edici boyutlarda.
Senaryosu baz alınarak rahatlıkla kitap yazılabilecek, uzun uzadıya tartışılacak sayısız önemli ayrıntı içeren, insanları farklı düşünmeye sevk ederek değişik çözümlemeler doğurabilecek, hem Trier’in hem de son yıllarda sinema sektörünün sahip olduğu en sıra dışı filmlerinden bir tanesi…"

   8.5 Puan verdiğim bu filmin dini göndermeler ve sembollerle dolu olduğunu tartışan bir bölüm sinema yazarının da olugunu belirtmek isterim. Tekrar çok sert bir film olduğunu söyleyerek, filmi göğüsleyebileceğine inanan sinemaseverlerin kaçırmamasını tavsiye ediyorum.

Alıntı ve kaynaklar: eksisinema, izlebizle, sinemalar.com teşekkür ederiz

FRAGMAN


Deccal, Antichrist
(Türkçe Altyazılı Tek Parça Full İzle)
 
 
 

Şeytan Çıkmazı, Angel Heart

Şeytan Çıkmazı, Angel Heart
Yönetmeni: Alan Parker
 Tür: Gerilim, Gizem
IMDB Puanı: 7.3/10
Ülke: ABD, Kanada, İngiltere
Yapım:1986 ABD
Yayınlanan Tarih: 4 Aralık 1987
Görüntü yönetmeni; Michael Seresin
Senaryo yazarı: William Hjortsberg, Alan Parker
 Oyuncular:
 Mickey Rourke, Robert De Niro, Lisa Bonet, Charlotte Rampling, Stocker Fontelieu,
Brownie McGhee, Michael Higgins, Elizabeth Whitcraft


Korku-Gerilim tarzındaki filmleri bilirsiniz. Bu türde dişe dokunur senaryolar pek nadir cıkar. Genellikle bir iki araba dolusu genç, sağa sola gidip, tuhaf yerlerde, çeşitli dünya dışı ya da ruhani boyuttan gelen yaratıklar tarafından hunharca katledilirler. Zombiler, vampirler ve şeytani yaratıklar, kan, vahşet vs. hepsini unutun.
Sizlere korku gerilim türünün şaheserlerinden birini tanıtacağım.


1950'lerin Harlemine gidiyoruz. Filmin atmosferi anında sizi içine alıyor. 50'li yıllarda geçen bir  polisiye-cinayet filmi edasıyla başlayan olaylar, Mickey Rourke'un efsanevi denilebilecek oyunculuğuna Robert De Niro'nun tüm gizemiyle katılmasından itibaren tuhaf bir şekilde gelişmeye başlıyor.


Hayran kalınacak derecede güzel yazılmış senaryo, mükemmel prodüksiyon tasarımcılığı ve görüntü yönetmeni Michael Seresin ile birleşince ortaya cıkan iş, şaşırtıcı derecede gerçekci ve etkileyici bir atmosferde akan bir gizem öyküsü. Öyle ki filmin son çarpıcı sahneleriyle allak-bullak bir şekilde kalkıp kendime bir kahve yapmaya gittiğimde, mutfakta bir mikrodalga fırın görmek beni şaşırttı. Ancak ondan sonra 50'li yıllardan silkinip (emin olmak için birde camdan arabalara baktıktan sonra) geçtim yazımın başına.
  86 yapımı bu filmi halen izlemediyseniz tam zamanıdır. Benim puanım 8.0/10   
 Yazı:   by OvErUyUz
Kısaca Konusu;
         Uyarı: Yazının devamı, 
eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.
Ocak, 1955. Harry Angel (Mickey Rourke) New York'da özel detektifdir. Tehlikeli işlerle uğraşmaz, çoğu zaman sıradan takip etme gibi işlere bakar. Bir gün Louis Cyphre isimli kişi (Robert De Niro) onu Johnny Favorite isimli eski bir şarkıcıyı bulmak için tutar. Favorite, II. Dünya Savaşından sonra kaybolmuş, hastaneden hala çıkmadığı raporu olsa da hala ortalıkta yoktur. Harry Angel ilk başta olayı araştırır fakat olayla ilgili kişilerin hepsi bir bir öldürüldükten sonra Angel işi birakmak ister fakat Cyphre daha fazla para vermeyi teklif edince Harry Angel işi tekrar kabul eder. Olayla ilgili araştırmaları gittikçe ilginçleşmeye başlamaktadır. Hatta bir süre sonra Harry kendisini voodoo ve satanizm'in dünyasında bulur
 Filmde önemli rollerde Mickey Rourke ve Robert De Niro’nun yanı sıra, bir dönem TRT ekranlarında gösterilen Cosby ailesinin büyük kızı Denis rolü ile hatırlanan Lisa Bonet var…
 Ödüller:
Film Lisa Bonete Young Artist Ödüllerinde Favori Genç Aktris Ödülü kazandırmışdır. Robert De Niro En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Alan Parker En iyi Senaryo ve Lisa Bonet En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Saturn Ödülüne aday gösterildi.

FRAGMAN
Şeytan Çıkmazı , Angel Heart
(türkçe Dublaj Tek Part Full izle)
 
 

The Road, Yol

 
Yönetmen: John Hillcoat
Tür: Thriller
Ülke: USA
Dil: English
Slogan: In a moment the world changed forever.
Konu: A post-apocalyptic tale of a man and his son trying to survive by any means possible.
Imdb Puan: 7.5/10  
Süre: 111 min
Ödüller: Nominated for BAFTA Film Award. Another 1 win & 10 nominations
Oyuncular (ilk 5): Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Robert Duvall, Guy Pearce, Molly Parker

Gelecekteki kıyamet günlerini anlatan bir kitabın uyarlaması olan film, güçlü oyuncu kadrosuyla, en iyi satanlar listesindeki kitabın (The Road) gölgesinde kalmayacak gibi gözüküyor. 


Kıyamet sonrası atmosferinde Amerika yangın yeridir. Bir baba ve oğlunun istikameti Amerika kıyılarıdır. Amerika'yı bir uçtan bir uca geçerken ellerindeki basit tüfekle yaşadıkları macerada esas problem zor hava koşullarında nereye gittiklerini bilmemeleri ve yollarına çıkan haydutlardır. Film bilim kurgu türünde olmasına rağmen Western türünde de öğeler taşımaktadır. Kaynak
Kıyamet denilebilecek kadar kötü bir felaketten sonra, bir baba ile çocuğunun Amerika'nın kıyı semtlerine doğru olan yolculuğunu anlatıyor; fakat bu yolculukta yanlız değiller. Haydutlar ve çeşitli zorluklar mevcut. Biraz 'I am Legend'ı anımsatıyor film. Bakalım yolun sonuna varabilecekler mi?

FARAGMAN
The Road, Yol
(Türkçe Dublaj Tek Parça Full izle)

 

 Blair Witch Project SerisiBlair Witch Project (1999)
Filmin Yönetmeni: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Filmin Türü: Korku, Gerilim, Gizem
IMDB Puanı: 6.3
Yapım Yılı: 1999
Ülke: ABD
Yayınlanan Tarih: 1 Ekim 1999
Senaryo yazarı: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Başrol Oyuncuları: Heather Donahue, Joshua Leonard, Michael C. Williams, Bob Griffin, Jim King, Sandra Sánchez, Ed Swanson, Patricia DeCou, Mark Mason, Jackie Hallex


“The Blair Witch Project”i farklı kılan en temel özelliklerinin başında bu filmin yapım sürecinin perdeye aynen yansıması gelir. Filmin açılış sahnesinde yer alan bir tanıtım kartından 1994 Ekim ayında gençlerden oluşan üç kişilik bir film ekibinin Maryland’deki Black Hills Ormanlarında zorlu bir yolculuğa çıktığını öğreniriz. Amaçları yörede dilden dile dolaşan Blair Cadısı efsanesini konu alan bir belgesel çekmektir.

 
Üç kişilik ekipten bir daha hiç haber alınamaz. Ancak aradan bir yıl geçtikten sonra onların çektiği birtakım görüntüleri içeren malzemeler bulunur. Ormanda bulunan görüntü malzemesinin kurgulanmış versiyonu izlediğimiz filmin kendisini oluşturur. Filmin hemen başında seyirciye verilen bu bilgiler, daha ilk andan itibaren seyirciler üzerinde tedirgin edici bir etki yapar. Ormanda birşeylerin yolunda gitmediği bellidir ve seyircinin tedirginliği böylelikle daha en başta garanti altına alınmıştır…

 
Sundance Film Festivalinin açılışında ilk gösterimi yapılan film, korku filmlerinin genel izleyici kitlesine kimi zaman yayan ve yetersiz gelebilecek bir yapı taşıyor olsa da, etkinliği o denli yüksek ve yapım biçimi yönünden o denli başarılı ki, yalnızca bu yönleriyle bile yakın gelecekte korku filmlerinde kült film statüsüne gelebilecek özelliklere sahip…

Elindeki malzemeyi ürkütücü bir korku filmi kalıpları içinde sunarken olağanüstü yaratıcı yenilikler getirdiği gözlenen ‘The Blair Witch Project’, insanların karanlıktan ve geceleri ortaya çıkan ‘şeylerden’ çekinmesi yönündeki evrensel korkuya son derece zekice düzenlenmiş modern yaklaşımlar da getiren bir çalışma…

FRAGMAN


Blair Witch Project (1999)
Türkçe Dublaj Tek Parça Full izle 


 Blair Witch Project II
Blair Witch 2: Book Of Shadows
Orjinal İsim: Blair Witch 2: Book Of Shadows
Vizyon Tarihi
Yönetmen:
Daniel Myrick, Eduardo Sanchez
Oyuncular:
Heather Donahue, Joshua Leonard, Jim King
Tür: Korku

Beş kişinin tarafından izlenen karmaşık yolu takip eden ve “The Blair Witch Project” üzerine oturtulan “Gölgelerin Dili: Blair Cadısı 2″, hayal ve gerçeği ayıran çizginin belirsizleştiği ve hatta belki de tamamen kaybolduğu karanlık ve tehlikeli bir yerde yolculuğa çıkıyor. Filmin kahramanları kendilerini, doğa üstü güçlere mi yoksa insani birşeylere mi dayandığı belli olmayan ürkütücü bir belirsizlik yaratan byükü bir kötülüğün girdabına kaptırdıkça kişisel algılar gittikçe daha güvenilmez hale geliyor.


“Gölgelerin Dili: Blair Cadısı 2″ filminde kurbanlarımız Maryland’in uğursuz Black Hills bölgesine, Kasım 1999′da işlenen bir dizi korkunç cinayeti çözmek üzere giderler. “The Blair Witch Project”in doğuşu, medyanın filmin belgesel stili ve doğaüstü bir efsaneye dair yarattığı aldatmacayla pekişerek, hayranların ve meraklı kişilerin filmin gerçek hayatta varolan seti Burkittsville, Maryland’e akın etmesine neden olur.

Jeff (Jeffrey Donovan), akıl hastanesinden yeni çıkmış biridir. Blair Cadısı’na dair güçlü saplantısını bir işe çevirmiştir ve gençleri cadının sık sık bulunduğu Burkkittsville’in Black Hills yöresine olan bir tura katılmak üzere ayartır. Jeff’in müşterileri, kendilerinin de anlamadığı sebeplerden dolayı filme karşı saplantıdır.
 

Bir Wiccan olan Erica (Erica Leershen), filmin onun gibi Wiccan olan arkadaşlarını kötü şekilde sunduğunu düşünse de kendini Blair Cadısı mitolojisine kaptırmıştır. Üniversitede master eğitimi gören Tristen (Tristen Skyler) ve Stephen (Stephen Barker Turner) Blair Cadısı hakkında bir kitap yazmaktadır fakat hikayenin dayandığı temele tamamen karşı çıkmaktadırlar. Folklorist Tristen, konunun bir gerçeklik payı taşıması gerektiğini savunurken, Stephen ise bunun bir ders kitabı konuusu olan “toplu histeri” olduğu üzerinde durmaktadır. Grubu tamamlayan kişi, güçlü psişik güçleriyle sert ve şeytani biri olan Kim’dir. (Kim Director).


Blair Cadısı’ yla ilgili bilinen en uğursuz mekanlardan birinde, garip ve afallatıcı bir gece geçirdikten sonra, beş kampçı bir yıkım sahnesine uyanırlar ve uyuduklarına dair hiç bir şey hatırlamazlar. Neler olup bittiğini anlamak için olanları biraraya getirmek üzere Jeff’in terk edilmiş ambarına giderler. Ancak Jeff’in önderliğinde çürük asma köprüden geçerler ve havlayan köpekler eşliğinde metal kapının kilidini açarlar. Artık biraz önce terkettikleri ormandan daha tehlikeli bir yere girmektedirler. İçeride, karışmış kafaları kadar gerçek olan bir kabusa düştüklerini anlarlar. Efsane gerçeğe dönüşmeye başlar. Artık çok geçtir. Ormanı terk ettiklerinde yalnız olmadıklarını anlarlar.

FRAGMAN Blair Witch Project II
(Türkçe Altyazılı Tek Parça Full izle)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...